מחולל דוחות / מערכת דוחות reporting– איך תשפר משמעותית את קבלת ההחלטות בחברה ?

1. יש לך מספר מערכות ואתה זקוק למידע על מנת לקבל החלטות?
2. העובדים שלך מחכים זמן רב לנתונים ממערכות מידע, רק על מנת לעבד את המידע ידנית באקסל כל יום מחדש?
3. המנהלים שלך מפספסים בהחלטות כי המידע מגיע לאט מידי ? או שהוא כל כך מורכב לעיבוד אז מראש הם מוותרים על הבקשה?
4. יש לך מספר מערכות מידע ואתה מקבל נתונים רק מחלק מהם?

קיימים מספר סוגי מחולל דוחות / מערכת דוחות קיימים

מחולל דוחות כחלק ממערכת מידע קיימת:

רוב המערכות הארגוניות כגון: ERP, CRM , מרכזיה , שעון נוכחות… מגיעות עם סוג של מחולל דוחות / מערכת דוחות  המאפשר לצפות בדוחות שנבנו מראש ע"י המפתחים של אותה מערכת . לרוב יש לכך 3 חסרונות :

1.      הדוחות שפותחו אינם הדוחות שאתה צריך.
2.      מחולל הדוחות מציג נתונים רק ממערכת אחת אך אם רוצים לשלב מידע ממספר מקורות לא ניתן.
3.      מחולל הדוחות / מערכת דוחות הפנימי אינו מכיל פונקציות החשובות לארגון . לדוגמא : יכולת הפצת הדוחות למשתמשים באופן אקטיבי , יכולת תזמון הריצה , שמירת מצב הדוחות ועוד.

מחולל דוחות / מערכת דוחות הנמצא בענן : cloud BI – cloud reporting
ישנם כלי מחולל דוחות הדורשים פעולות טעינה אל הענן , מחשב מרוחק על מנת לאפשר שיתוף של המערכת בין אנשי הצוות של הארגון. לעיתים כמויות המידע גדולות מאוד או שרמת האבטחה דורשת שהמערכת תישאר בתוך הארגון. ארגונים רבים בימים אלו עוברים לפתרונות בענן , רמת האבטחה גבוהה מאוד וניתן לבצע פעולות להגברת האבטחה כגון : הצפנת התוכן בתווך ועוד.

מחולל דוחות / מערכת דוחות כחלק ממערכת בינה עסקית

בינה עסקית (לינק) הינו תהליך וכלי אשר מאפשר למשתמשי המערכת לבצע ניתוחים אנליטיים על גבי המידע. חלק מאותם כלים מגיעים עם כלי מחולל דוחות / מערכת דוחות מרשימים . לדוגמא : yellowfin בדרך כלל מערכות אלו יהיו יקרות יותר, כך שאם אתם זקוקים לפתרון אפקטיבי וזול לא בהכרח זה יתאים עבורכם.

מחולל דוחות מהדור הישן :

רמת מחוללי הדוחות עלתה משמעותית בשנים האחרונות, בעבר על מנת לפתח דו"ח נדרש היה מתכנת / מפתח עם הבנה של בסיסי נתונים ולעיתים אף תכנות.
כמו כן הפיתוח עצמו היה ארוך ודרש התייחסות גרפית עד רמת הפיקסלים לעיתים. גם היום יש עוד כלים מסוג זה ואפילו חינמיים אך יש לשקול הטמעה של כלי מסוג זה ביחס לזמן המושקע ושעות האדם שנדרש להשקיע על מנת להגיע לאותה התוצאה.דוגמא לכלי חינמי גירסת ה open source  של Pentaho  (לינק) או crystal report

ב Inflow  נאפיין איתכם את הצרכים ובהתאם נמליץ על כלי מחולל דוחות / מערכת דוחות אופציונליים. בהתבסס על מחיר / מספר משתמשים / מקורות מידע / רמת מורכבות / קהל היעד ועוד.

 

תכונות של מחולל דוחות / מערכת דוחות מהדור החדש:
כלי מחולל דוחות נשמע כמו פתרון אפור ולא ידידותי. אך בשנים האחרונות הכלים הפכו " סקסיים" בנראות שלהם ודו"ח הוא כבר לא סתם טבלה עם נתונים .

1.      ניתן לשלב בתוכו גרפיים / השוואות
2.      אינטרקציה על גבי הדוח כגון : drill down ובחירת חלקים כפילטרים
3.      הצגת מפות
4.      רמת הרשאות גבוהה
5.      Self service – היכולת לבנות דוחות ללא אנשי מערכות מידע. אלא אנשי המחלקות. כלכלנים / מנהלי מחלקה / ראשי צוותים
6.      הפצת הדוחות
7.      הצגת הדוחות בסמארטפון ו טאבלטים
8.      שיתוף הדוחות בין אנשי הארגון
9.      שילוב הדוחות בתוך כלים אחרים כגון: באתר החברה

אנחנו ב Inflow ביצענו מחקר על עשרות של כלים וריכזנו את היתרונות והחסרונות שלהם, כמו כן פיתחנו והטמענו מחוללי דוחות / כלי בינה עסקית / בסיסי נתונים בחברות רבות.

 

מרגיש שהארגון שלך תקוע? מעוניין לבצע שיפור תהליכים פנים ארגוני? להלן כל המידע לו אתה זקוק אודות ניהול עסק מצליח בעידן המודרני: בחר מערכת דוחות / בצע איפיון ותתקדם

התחרות הגדולה המאפיינת את שוק העסקים מקשה על מנהלים רבים המבקשישם להציב את הארגון שלהם בפסגה. אולם כיום, אין כל צורך לשקוע בתוך דוחות מנהלים מסובכים להבנה, כשניתן פשוט מאוד ליישם פתרונות מחשוב מתקדמים אשר מסייעים לקבלת תמונת מצב ריאלית ושלמה אודות מצב העסק ואודות הדרכים השונות בהן ניתן למנף את הפוטנציאל שלו לכדי הצלחה מוכחת.

מהו הליך שיפור תהליכים?
הליך שיפור התהליכים הינו הליך יזום התופס תאוצה רבה בקשת רחבה של ארגונים שונים, קטנים כגדולים. המטרה המרכזית של הליך זה הינה מציאת האמצעים המתאימים אשר באמצעותם ניתן להשיג את היעדים אותם הציב הארגון לעצמו. בין האמצעים השונים בהם נוקטים, במסגרת הליך זה, ניתן למנות את הבאים: אמצעים לשיפור השירות ללקוחות, אמצעים להוזלת עלויות תפוקה, אמצעים להרחבת מעגל הלקוחות הקיימים, אמצעים לשיפור המוטיבציה של צוות העובדים ועוד.

ניהול עסק – כיצד הסגל הבכיר בארגון מבצע שיפורי תהליכים?
למעשה, תהליך זה מורכב ממספר רב של פעולות אותן מאמץ הארגון כשגרת עבודה והתנהלות. בין האופנים השונים דרכם מושגת ההתקדמות הרצויה של הארגון ניתן למנות: קידום עובדים בעלי פוטנציאל גבוה, הרחבת הידע המקצועי של צוות העובדים, רענון הידע המקצועי וכמובן הטמעת מערכת BI אשר תאפשר בקרה על התהליכים וייעול ובעיקבות כך חיסכון בכסף וזמן.

אמצעים אלה תורמים למינוף העסק בשני אופנים שונים. מרגע שתיצור צוות עובדים בעל מוטיבציה גבוהה ונאמנות מוכחת לארגון, תוכל ליהנות הן מסביבת עבודה פורייה והן מקהל לקוחות מרוצה אשר מבצע את ההתקשרויות שלו עם צוות עובדים מנוסה, מקצועי ונאמן. בצד הטכנולוגי מערכת BI  תציג לך את התמונה האמיתית של התהליכים ולא רק עבודה על פי "תחושות"
דוחות מנהלים – הדרך הברורה לקבלת אינפורמציה הכרחית לשם שיפור תהליכים פנים ארגוניים

באופן טבעי, ניהול עסק טומן בחובו אינספור משימות ויעדים בהם עליך לעמוד. אחת הדרכים הבטוחות ביותר לקבלת כלל האינפורמציה הדרושה לך לשם השגת תמורות חיוביות מהארגון הינה באמצעות כלי ניתוח דוחות, הכוללים את כלל ההיבטים הארגוניים כגון מחזור המכירות, רכישות, מלאי ועוד.

בינה עסקית – כלים חכמים להשגת המטרה
המונח בינה עסקית שאוב מעולם טכנולוגיית מידע, אשר מאפשר לבעלי עסקים להגיע לכדי הבנה מלאה יותר אודות דפוסי העבודה והפעילות העסקית המתאימים להם. בהתאם לכך, מערכת הבינה העסקית מפיקה ממסד הנתונים של הארגון דוחות מנהלים הכרחיים לשם קבלת החלטות ולשם שיפור ההתנהלות היומיומית של בית העסק.

בין הדוחות השונים המופקים מן המערכת ניתן לציין את הבאים: איתור דפוסים ניהוליים חיוביים ושליליים כאחד, שימת הדגש על נתונים חיוניים לקבלת החלטות, מתן מידע עכשווי לצד מידע היסטורי אודות פעילות הארגון ועוד. לשם כך, מערכת הבינה העסקית יוצרת מיפוי  של הנתונים הרלוונטיים לשם ביצוע הניתוחים, לאחר מכן בעזרת נתונים אלו יכול המנהל להגיע להבנות חשובות ולהסיק מסקנות משמעותיות לפעילות הארגון.

היתרון הבולט בפיתרון של Inflow : התאמה של הכלים לצרכים (לא תמיד חייבים להתשתמש בכלים היקרים) שימוש בחומרה (מחשבים, רשתות) סטנדרטיים , ברוב המקרים ללא צורך בשרת יקר ובדרך כלל המשתמשים

קישור לויקיפדיה