Skip to main content

מנתח מערכות BI מבית Inflow. מחפשים ולא מוצאים מנתח מערכות לאיפיון וחברה לביצוע פרויקט BI ? הגעתם למקום הנכון.

חברת Inflow מבצעת פרויקטי בינה עסקית החל מהשלב בו מנתח מערכות BI מטעמינו מבצע איפיון של המודולים הנדרשים עם מנהלי הארגון וכן עובדיו, דרך זיהוי מקורות המידע, בחירת כלי ה BI המתאימים ביותר על בסיס פרמטרים שונים וכלה בביצוע הפרויקט בפועל. אנו גם מבצעים הדרכה / הטמעה ותחזוקה

מנתח מערכות BI

תפקידו של מנתח  מערכות BI :

ב BI  תפקידו של מנתח המערכות מעט שונה , המערכת עצמה היא מובנית בדרך כלל כך שהמימוש אינו בלתי ידוע . תפקידו ב BI  הינה הבנת הלוגיקה העסקית ומקורות הנתונים .
בשונה ממנתח מערכות אשר מאפיין תהליך לפיתוח תוכנה חדשה. בבינה עסקית תפקידו הוא לכוון את המנהלים למיצוי הנתונים באופן שיביא לערך הגדול ביותר.

מנתח מערכות BI צריך להיות הרבה יותר מוכוון עסקי מאשר תהליכי. בדרך כלל האיפיון יהיה מול דרגי ההנהלה אשר מעוניינים לקבל לא רק איפיון טכני אלא הכוונה עסקית . מעין מנטור שיאמר מה כדאי לנתח בארגון, מה יביא הכי הרבה תועלת , אילו KPI לבחור . כלומר מה צריך לנתר בארגון כך שיעמוד באסטרטגיה . 

הסיבה שמנתח מערכות BI  עדיין נמצא תחת קטגורית מנתח מערכות היא כי התהליך זהה . אך כתיבת האיפיון שונה בתכלית, הדרישה ממנו היא של מוביל עסקי ולא מהנדס תעשיה וניהול . זאת הסיבה גם שנדרש לתפקיד זה אדם בעל עבר וניסיון ככלכלן בכיר / מנהל בכיר בארגונים ולכן גם עלותו גבוהה. בנוסף עליו להיות טכנולוגי להכיר את כלי ה BI הקיימים בשוק, היתרונות והחסרונות שלהם .

במקרה של מנתח מערכות BI הארגון לא יודע מה הוא רוצה אלא מצפה שמנתח המערכות ינחה אותו בתהליך. בניגוד לאיפיון מערכת מידע ייעודית אשר הארגון יודע מה תכונות המוצר הנדרש והוא מעוניין להעלות את הדרישות על הכתב ובשפה שמתכנת לאתר מכן יוכל לממש.

סביר שנשמע "אני רוצה לנתח הכול" כיוון שבארגון ישנם מספר מערכות, מספר מקורות נתונים , עשרות / מאות טבלאות וקבצים "הכול" אומר מימוש זמן ארוך וכמות מידע עצומה אשר לרוב לא רלוונטי לייעול וחיסכון כלכלי וכמובן שיקר ללא צורך.

מנתח המערכות יאפיין יחד עם מנהלי הארגון היכן "עקב אכילס" מה בתחושה שלהם גורם לביזבוז משאבים כמו כן עקב ניסיונו של מנתח המערכות הוא יוכל לכוון את הארגון ל"מוקשים" שהוא מכיר מארגונים אחרים. יחד יוחלט על מימוש עולמות. עולם הוא תחום אחד בחיי הארגון כגון מכירות , רכש, החזרות וכו' ובתוך העולם מהם הנתונים הרלוונטים שהארגון ירצה לנתח ולבקר.

בשלב הבא ינתח את מקורות הנתונים. לא תמיד הרצון והמציאות נפגשים , לדוגמא:  המנהל מעוניין לנתח את שלבי הייצור אך לא מנהל אותם באופן ממוחשב. בשלב זה ננסה ל "ייצר" מקורות נתונים אם הם חסרים. כולל הטמעה של מערכת או מודול חדש. לבסוף יגדיר המנתח את המדדים והמימדים כפי שיראו בדשבורד ובדוחות.

ניתוח מערכות: 

תפקיד מנתח המערכות הינו לאפיין את דרישות הלקוח ולהגדיר עד כמה שניתן תוצר שיהיה לשבעותו של הלקוח. התהליך מתחיל בכך שהלקוח מביע צורך במערכת, תוכנה, משחק, אפליקציה או כל יישום אחר הדורש אפיון לצורך מימוש ממוחשב.

השלב הראשון הוא : ראיונות.

ראשית יש ללקט את כלל הדרישות מהלקוח. הראיונות מאוד חשובים ואמורים לכלול גם את המנהלים הדורשים אך גם את העובדים בארגון והלקוחות העתידיים של המערכת. כמובן שההתייחסות שונה בין מערכת מידע גדולה לבין אפליקציה סלולרית אך עדיין רצוי מאוד לבדוק שהצרכן הסופי מקבל את מה שהוא צריך.
שלב זה הוא גם שלב הפנטזיות: בדרך כלל נרשמים הצרכים ללא קשר לעלות היישום.
לא מן הנמנע שנשמע בשלב הזה : "אני רוצה שהוא יעשה הכול" , "כן, גם קפה…"  , "ושיתחבר למפות של גוגל ול GPS".

השלב השני: בחירת האלמנטים שייושמו בפועל

בשלב זה מחברים את הרצונות לתקציב , מדרגים את החשיבות של רכיבים והפונקציונאליות וקובעים מהו השלב הראשון לעלייה לאוויר , כלומר מה נממש ב 3 חודשים הראשונים לפרויקט. בשלב זה גם ניתן לקבל הערכת מחיר יותר מדויקת לחלקים השונים.

השלב השלישי: כתיבת האפיון

מנתח המערכות כותב אפיון המחולק לשני חלקים : פונקציונאלי וטכני. בשלב הראשון נכתב רק הפונקציונאלי ובראשי פרקים . הסבר מה הצורך ומה יעשה חלק זה . לקראת שלב הפיתוח של הפונקציונאליות הרלוונטית . מעבים את האפיון הפונקציונאלי וכותבים אפיון טכני עבור המתכנת.

השלב הרביעי: מימוש

המתכנת / מיישם מממש את החלקים השונים כאשר התהליך הוא מעגלי . בכל קטע אותו הוא מסיים הוא מעביר הלאה לבדיקות ולאחר מכן למערכת מבצעית ופונה לקבל חלק חדש למימוש.

תמונה מנתח מערכות BI

פנו אל Inflow ונבצע אתכם ועבורכם תהליך בינה עסקית מלא כולל שלב התכנון.

מנתח מערכות ה BI מבצע את השלב החשוב ביותר, שכן במידה ולא יאופיינו הצרכים כראוי, הארגון עלול להסתמך על נתונים שאינם נכונים , עלול לבחור את כלי בינה עסקית BI שאינו מתאים לצרכים וכן להעביר את הנתונים ל data warehouse שאינו עומד בקנה אחד עם כמויות המידע או צריכת הנתונים. מנתח מערכות  BI מנוסה נדרש להיות בעל ניסיון של מספר שנים בתחום ניתוח מערכות ה BI . חייב להיות בקי בטכנולוגיות הקיימות כעת בשוק ולדעת לקשר בין הצרכים למערכת ה BI הנכונה. 
בנוסף עליו לדעת "לפרשן" את דרישות המנהלים המקצועים לכדי מבנה בסיס נתונים , קשרים , יישויות ונוסחאות הנדרשות לפיתוח.
למנכ"ל חברת Inflow, שטינברג איתמר, ניסיון של מעל 15 שנה בתחום ניתוח המערכות בכלל ו מערכות בינה עסקית BI בפרט.

קצת על המונחים

בינה עסקית –
BI

תחום ה-BI הינו תחום עיסוק המשתייך לטכנולוגיית המידע. במסגרת עיסוק זה מומחה נתונים יפתח עבור החברה שלך מערכת בינה עסקית, אשר יכולה לסייע לך,כמנהל בארגון, לראות את תמונת המצב בראייה רחבה (ממעוף הציפור), של הארגון, וזאת על ידי הצגת ניתוח סטטיסטי ובנוסף דוחות מנהלים (שמותאמים לצורכי החברה), של מרכיבים מסוימים שדורשים לשם קבלת ההחלטות וניהול תקין של העסק.

מיהו מומחה מערכות מידע מומחה IT?

מומחה בתחום של מערכות מידע הוא אדם אשר צבר ניסיון של שנים בתחום ניתוח מערכות המידע, עבד במספר מגוון של פרויקטים בתחומים שונים , מומחה של מערכות מידע צריך קודם כל הבנה בתהליכים עסקיים של ארגונים. תהליכים כגון: מכירות, מלאי, רכש, שירות לקוחות ואפליקציות שונות.

ייחודו של מומחה זה הינו בשילוב בין התהליך העסקי לטכנולוגיה והידע לממש את צרכי הלקוח באופן יעיל ואופטימאלי. בד בבד עליו "לתקשר" עם אנשי טכנולוגיה. הרקע של מומחה לניתוח מערכות מידע יהיה בדרך כלל הנדסת תעשייה וניהול או מנהל עסקים כמובן שגם עבודה בתחום ספציפי כגון מנהל ייצור, כלכלן בארגון ייתן יתרון עם הוא עובר לתחום מערכות המידע בשלב מאוחר יותר.

מהי מערכת BI הנבנית על ידי מנתח מערכות BI?

כאמור, מערכות הבינה העסקית עורכות שימוש במסות גדולות של אינפורמציה הקשורה לארגון על מנת להפיק דוחות מנהלים ולייצר התראות בעבור מנהלי הארגון. הדוחות וההתראות המופקים על ידי המערכת הנבנית באופן מותאם לקוח על ידי מומחה מערכות מידע, נבנים על בסיס מידע עכשווי לצד מידע היסטורי, בהתאם לצורכי החברה וללוחות הזמנים שהיא מגדירה.

לאחר עיבוד המידע ותרגום הנתונים, המערכת מציגה לנוגעים בדבר את התוצר הסופי, מימנו ניתן להסיק מסקנות ולשפר תהליכים ארגוניים המתרחשים בארגון.
לצורך כך כמובן שעל מומחה מערכות המידע להבין בתהליכים העסקיים אותם הוא מפתח לצורך ניתוח עתידי.

איתמר שטינברג הינו מנכ"ל חברת inflow – מומחה מערכות מידע (מומחה IT), וכמו כן, מומחה נתונים ותהליכים עסקיים בעל ניסיון עשיר, אשר מפקח על תהליך הטמעת וניהול מערכות בינה בארגונים וחברות. לאיתמר שטינברג ניסיון רב בניהול יישומים, מערכות ופרויקטים בחברות רבות, וכיום הוא בוחר להתמקד בעבודתו בעיקר בארגונים קטנים ובינוניים.

קישור לויקיפדיה בנושא